MENU
Strona główna
Szczury hodowlane
Świnki morskie
Galeria
Download
Linki
Kontakt
Księga gości

LICZNIK

BUTTONY
widzew lodz legia warszawa real madryt
      WYSZUKIWARKA

      ŚWINKI MORSKIE

ZAKUP
Jeśli chcemy kupić świnkę morską, najlepiej żeby nie była to decyzja spontaniczna podjęta w przypadkowo napotkanym sklepie zoologicznym. Pamiętajmy, że posiadanie świnki jak i każdego innego zwierzęcia to odpowiedzialność! Codziennie trzeba zwierzątko karmić i regularnie czyścić klatkę. Ale to nie wszystko, ponieważ świnka morska potrzebuje towarzystwa. Czy będziemy mogli poświęcać śwince godzinę czasu dziennie? Nie należy także zapominać o śwince w wakacje... Komu wtedy damy świnkę na przechowanie? Czy inni domownicy nie będą mieli nic przeciwko? Czy w miejscu zamieszkania będzie miejsce na dość przestronną klatkę? (Zwierzątko w tekturowym pudle na pewno nie będzie się czuło dobrze). Dopiero gdy odpowiemy sobie jednoznacznie na te pytania, decydujmy się na kupno tego zwierzątka.

OPIEKA
Świnki morskie są zwierzętami, które łatwo brać na ręce, gdyż mimo swych ostrych siekaczy na ogół nie gryzą. Jednak świnka morska dzięki swym króciutkim łapkom może szybko zagrzebać się w sianie by uniknąć złapania. Należy więc położyć dłoń na grzbiecie zwierzątka, gdy chcemy wyciągnąć je z klatki. Powstrzyma to świnkę przed ucieczką. Następnie podnosimy naszego gryzonia od spodu (wciąż trzymając drugą dłoń na jego grzbiecie). Gdy już wyjmiemy świnkę z pomieszczenia starannie podtrzymujmy jej spód ciała, gdyż w przeciwnym razie zwierzę zacznie się wyrywać, bo poczuje się niepewnie. Pamiętajmy by nie mieć odkrytych ramion gdy trzymamy świnkę, ponieważ jej ostre pazurki mogą spowodować zadrapania. Kiedy przenosimy świnkę morską z wybiegu umieśćmy ją najlepiej w specjalnej klatce transportowej do przenoszenia zwierząt, chociaż może być to też czysty koszyk do przenoszenia kota. Dzięki temu nawet gdy się potkniemy, świnka morska będzie stosunkowo bezpieczna. Umieszczając świnkę na jej wybiegu upewnijmy się, że się za nami nie wymknie. Jeżeli ucieknie, może wbiec w gęste rośliny lub nawet wydostać się z ogrodu! Trzeba w takim wypadku świnkę złapać, gdyż inaczej zniknie na zawsze.

PIELĘGNACJA
Istotnym elementem pielęgnacji świnki morskiej jest dbałość o sierść. Zwłaszcza długowłose angorki są pod tym względem szczególnie wymagające. Powinno się je czesać raz, a najlepiej dwa lub trzy razy w tygodniu. Zapobiega to filcowaniu się sierści i nadaje jej jedwabisty połysk. Oczywiście nawet często czesane futerko nie będzie jednak wyglądało ładnie, jeśli świnka nie będzie prawidłowo odżywiana. Pokarmami sprzyjającymi ładnej sierści są pestki słonecznika i siemię lniane. Nie należy poprawiać wyglądu futerka przez jego mycie. Świnka sama dba o czystość swojej sierści! Kąpiel stosujemy tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy zwierzątko ma rozwolnienie i sierść wokół odbytu jest brudna i posklejana. Jeśli zajdzie konieczność kąpieli, to powinna mieć ona następujący przebieg. Napełniamy letnią wodą kuwetę do głębokości 4-5 cm i wkładamy tam świnkę pilnując, by jej głowa nie stykała się z wodą. Teraz możemy zwierzątko umyć, stosując szare mydło lub delikatny szampon dla dzieci. Oczywiście również nie powinny one mieć styczności z łebkiem świnki. Po dokładnym opłukaniu osuszamy zwierzątko ręcznikiem. Długowłosym można pomóc suszarką włączając ją na najniższy bieg. Na koniec umieszczamy świnkę w czystej klatce, w której powinno być dużo suchego siana. Teraz świnka nie może być w żadnym wypadku narażona na chłód i przeciągi. Aby pielęgnowanie futerka angorskiej świnki morskiej było prostsze można w miesiącach letnich przystrzyc nieco jej sierść. Dzięki temu będzie mniej pracy z czesaniem, a śwince nie będzie tak gorąco. Lecz lepiej nie przystrzygać futerka na długość krótszą niż 10 cm, ponieważ właśnie długa sierść czyni tę rasę tak charakterystyczną. Tylko przy odbycie sierść powinna być krótko przystrzyżona. Świnkę morską należy strzyc z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Najlepiej zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która przytrzyma zwierzątko. Dlatego, iż na pewno będzie ono podejmowało próby ucieczki i podczas takiej szamotaniny można je niechcący skaleczyć nożyczkami. Świnek krótkowłosych nie strzyżemy w ogóle, ponieważ całą toaletę dotyczącą futerka załatwiają we własnym zakresie. Wystarczy więc czesać raz na jakiś czas i zapewnić odpowiednie pożywienie. Co do rozetkowych świnek morskich, to trzeba się pogodzić z faktem, że wszelkie próby uporządkowania zwichrowanego futerka kończą się fiaskiem. Poza tym nie jest to potrzebne, ponieważ to właśnie zwichrzona sierść jest cechą tej rasy.

ŻYWIENIE
W sprzedaży znadują się gotowe mieszanki dla świnek, składają się one głównie z ziaren kukurydzy, pestek słonecznika, orzechów, płatków jęczmiennych, owsianych i pszenicznych. Wg. książek o świnkach powinniśmy świnkę karmić regularnie o tym samych porach, żeby ją przyzwyczaić. Różnie też książki piszą o zostawieniu miski na noc. Ja za każdym razem zostawiałam, gdyż świnka w nocy też nagle może się zrobić głodna. Należy tylko bardzo uważać, żeby nie przekarmić naszego malucha, bo wtedy nie będzie dobrze... Jeśli jednak chcecie karmić świnkę regularnie to róbcie to 3 razy na dobę, wstawiajcie jej miskę o danej porze. W misce powinno się wtedy znajdować jakieś 15 - 20 g pokarmu. Nie tylko sucha karma jest śwince potrzebna do życia. Musimy podawać jej także owoce i warzywa. Śwince możemy podawać różne owoce jak np. figi, ananasa (jednak zawsze świeże, a nie z puszki...), figi, arbuza, jabłka, truskawki, maliny, pomarańcze, banany... itp. Gdy podamy świnkowi jakiś nieznany owoc, to na początku na pewno nie będzie wiedział "z czym to się je", ale z czasem się nauczy i przekonamy się co najbardziej mu smakuje. Należy tylko pamiętać, że na pierwszy raz wolno dać mały kawałek czegoś nieznanego do tej pory dla świnka i jeśli nię wystąpią problemy to następnego dnia można podać kawałek większy.

CHOROBY
Przy prawidlowej opiece i wlasciwym zywieniu nasza swinka nie beda czesto chorowac. Niestety pelnej gwarancji na zdrowie naszej podopiecznej nie bedziemy miec nigdy. W chorobie najwazniejsze jest rozpoznanie, dlatego swinke powinnismy bacznie obserwowac. Kilka objawów, jak np. strupy na skórze, matowe futro, sennosc przez caly dzien, powinny byc dla nas sygnalem alarmowym. Zwrócmy wtedy uwage na to czy: - czesto psika, nie cieknie z nosa plynna substancja, - zwierze nie ma ran na uszach, - na nosie i pyszczku nie utworzyly sie strupy, - zeby nie sa za dlugie, - oddech nie jest przyspieszony lub zbyt ciezki, - swinka nie ma kataru i nie kaszle, - sluzówki nie sa zaczerwienione lub bardzo blade ( to moze znaczyc, ze swinka ma zle krazenie), - nie wystepuja zadne oznaki bólu. Czy zwierze nie kurczy sie, nie napreza grzbietu, nie pozostaje w jednej pozycji przez dluzszy czas, -nie ma obstrukcji lub biegunki,

All right reseved