MENU
Strona główna
Szczury hodowlane
Świnki morskie
Galeria
Download
Linki
Kontakt
Księga gości

LICZNIK

BUTTONY
widzew lodz legia warszawa real madryt
      WYSZUKIWARKA

      SZCZURY HODOWLANE

MIESZKANIE
Decydując się na posiadanie w domu szczura, należy jeszcze przed zakupem samego zwierzęcia przygotować mu miejsce do życia, spełniające kilka warunków: 1) pomieszczenie musi być szczelnie zamykane, tak aby jego mieszkaniec nie miał możliwości wyjścia na spacer. 2) klatka musi być wystarczająco duża, by szczur miał miejsce do swobodnego poruszania się. 3) klatka musi być wykonana z materiału odpornego na działanie moczu i kału, a także środków czyszczących, detergentów oraz silnych preparatów dezynfekcyjnych. 4) wewnątrz klatki powinna być zachowana pewna wymiana powietrza. Zbyt szczelne przykrycie powoduje zbyt wysoką koncentrację amoniaku pochodzącego z parującego moczu.

Ściółka
Wewnątrz klatki powinna znajdować się ściółka. Może to być słoma, siano, trociny lub wiórki drewniane. Ściółka ma za zadanie wchłanianie moczu i ewentualnie rozlanej wody, tworzenie miękkiego podłoża, w którym szczur może do woli kopać i wyścielać sobie legowisko.

Domek
Szczur powinien czuć się bezpiecznie w klatce, dlatego też może mieć domek. W sklepach można kupić takie domki, lecz można samemu zrobić domek dla szczurka. Wystarczy tylko dość dużą doniczkę postawić do góry nogami i wyciąć w niej otwór. Szczurek będzie zadowolony z takiego domku. Można również domek zrobić z pudła, ale takiego, by zmieściło się do klatki. Ale trzeba liczyć się z tym, że taki domek można znaleźć w strzępach, bo szczurki dużo gryzą, żeby stępić sobie zęby. A jeśli chce się szczurkowi/szczurkom zrobić hamak, to wystarczy wziąć kawałek materiału, złożyć po przekątnej na pół i zawiesić trzy rogi na kratkach klatki.

ŻYWIENIE
W sklepach zoologicznych mozna nabyc specjalny pokarm dla szczurkow. Jednak sucha karma to nie wszystko. Szczurki powinny rowniez dostawac swieze owoce i warzywa. Od czasu do czasu mozemy im dac do obgryzienia kosc od gotowanego kurcza lub innego drobiu. Mieso im nie zaszkodzi. Ponadto pamietajmy o suchym chlebie. Aby urozmaicic im zycie mozemy kupowac w sklepie smakolyki dla nich: kolby, chrupki kolorowe, ciasteczka dla gryzoni, biszkopty, kuleczki smakowe itp. Ja swoim szczurkom umieszczam jeszcze w klateczce wapienko (wzmacnia kosci a przy okazji sciara zeby) Nasz pupil rowniez zje chetnie gotowane jajko, bialy badz zolty serek. Od czasu do czasu mozemy podawac im rowniez mieczaki, swierszcze, karaczany czy dzdzownice, ktore sa naturalnym pozywieniem dzikich szczurow. Szczurek powinien miec takze staly dostep do wody.

PIELĘGNACJA
Przez pielęgnację zwierząt domowych należy rozumieć stałą troskę o ich czystość, higienę klatki i pomieszczenia, w którym ona się znajduje, zdrowe prawidłowe żywienie oraz właściwe obchodzenie się z nimi. Szczura nie trzeba szczotkować ani kąpać, swoją osobistą toaletą zajmuję się sam. My musimy tylko zadbać o klatkę. Siatkową podłogę klatki omiatamy codziennie ostrą szczotką, aby usunąć wszystkie przyklejone do niej śmieci. Równie często myjemy kuwetę czy inny pojemnik przeznaczony na odchody zwierzęce. Z drewnianej podłogi usuwamy starą ściółkę i wkładamy świeżą. Ściółkę torfową wymieniamy raz w tygodniu, pozostałe - co drugi dzień. Codziennym obowiązkiem jest także dokładne mycie karmnika i poidła oraz omiatanie z kurzu i śmieci ścianek klatki i wszystkich wewnętrznych urządzeń. Dwa razy w miesiącu powinno się przeprowadzić generalne porządki w klatce. W tym celu najpierw należy przenieść zwierzęta do choćby małej, plastykowej czy drewnianej skrzyneczki. Następnie klatkę trzeba wyszorować gorącą wodą z szarym mydłem lub z dodatkiem lizolu czy kreoliny. Po wysuszeniu klatki wstawiamy do niej wyszorowane, suche sprzęty, a potem wprowadzamy zwierzęta. Pomieszczenie, w którym znajduje się klatka szczurów, powinno mieć stałą temperaturę w granicach 18-21 stopni C.Konieczne jest jego codzienne wietrzenie. Należy jednak pamiętać, aby nie narażać zwierząt na przeciągi. Szczury z natury są zwierzętami nocnymi, nie należy więc ustawiać klatki w miejscu nasłonecznionym; najlepiej umieścić ją w zaciemnionym kącie pokoju. Szczur żyjący na wolności zjada zboże w spichrzach, owoce w magazynach, warzywa w kopcach, świeże mięso w chłodniach oraz podgniłe, sfermentowane resztki pożywienia na wysypiskach śmieci i w śmietnikach na podwórzu. Jest on nosicielem wielu zarazków. W jego jelitach żyją pasożyty i bakterie, które są przyczyną padnięć samych nosicieli oraz źródłem zarażenia dla innych zwierząt i ludzi. Szczur hodowlany dzięki zdrowej i czystej paszy jest wolny od chorobotwórczych czynników, ale jego przewód pokarmowy został "wydelikacony". W rezultacie karma, która zwykłemu szczurowi wędrownemu absolutnie nie zaszkodzi, chociaż jest lekko nadpsuta, białego szczura może doprowadzić do choroby przewodu pokarmowego. Woda do picia dla szczurów powinna mieć temperaturę pokojową i należy ją pobierać ze źródła wody pitnej.

ROZMNAŻANIE
Samiec potrafi pokryć samicę w ciągu 15-20 minut od 15 do 70 razy. Przy każdym skoku następują 1-2 wytryski nasienia. Tak jak u myszy, chociaż nie zawsze, pojawia się tzw. korek pochwowy, będący naturalnym zabezpieczeniem przed zapłodnieniem przez innego osobnika. W pewnien sposób jest więc gwarancją ojcostwa danego samca. Ciąża trwa u szczurzycy 21-23 dni. W tym czasie przybiera ona na wadze 20-30 g. Od 15 dnia ciąża staje się widoczna, samica wyraźnie grubieje, zaczynają się także powiększać sutki. Ma ich 6, niekiedy 8 par. Samica przed porodem powinna mieć dostateczną ilość miękkiego materiału do zbudowania gniazda. Poród poprzedzają bóle, pod wpływem których często się ona pokłada. Najczęściej odbywa się on nocą i trwa od 1 do 4 godzin. Skurcze występują co 17 sekund do 2,5 minuty i niekiedy są widoczne przez powłoki brzuszne. Kiedy płody są duże samica przy wydostawaniu się ich na zewnątrz pomaga sobie zębami. Matka zjada błony płodowe i łożysko. Zdarza się również pożeranie płodów zarówno żywych jak i martwych. Dlatego właśnie bardzo ważne jest zapewnienie spokoju rodzącej i wychowującej potomstwo samicy. W miocie jest zwykle 8-12 noworodków. Każdy z nich waży 4,5-6 g. Liczba dzieci zależy od kondycji matki, jej wieku, jakości żywienia, kolejności miotu i wielu innych czynników. Około 20 godzin po porodzie pojawia się ruja poporodowa, w trakcie której samica, jeżeli przebywa z samcem, może być skutecznie pokryta.

CHOROBY
W hodowli najważniejsze jest zapobieganie chorobom, leczenie bowiem tak małych zwierząt jak myszy i szczury jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Gdy są właściwie pielęgnowane, chorują rzadko. Urazom mechanicznym zapobiega odpowiednio urządzona klatka oraz umiejętne łączenie zwierząt (zapobieganie walkom). Zatruciom pokarmowym nie sprzyja czysta, sucha i dobrze przechowywana pasza, regularnie podawana oraz częsta, w miarę potrzeb, wymiana ściółki. Przez zaziębieniem czy przegrzaniem chroni ustawienie klatki we właściwym miejscu, kontrola temperatury, mała wilgotność powietrza i odpowiedni materiał na wysłanie gniazda. Uważny i troskliwy hodowca z pewnością szybko zorientuje się, że jego pupil zachorował. Zdrowe zwierzę jest zawsze bardzo aktywne i ruchliwe, często i z apetytem się posila, a jego okrywa włosowa jest lśniąca, puszysta i czysta. Jeżeli gryzoń stracił apetyt, stał sie smutny i osowiały, chowa się po kątach, gdzie siedzi skulony z nastroszonym futerkiem, które straciło blask i stało się matowe a oczy zamglone, świadczy to niezbicie o jego chorobie. Inne objawy chorobowe jakie mogą wystąpić to biegunka, wymioty, wyciek z nosa, oczu lub uszu, ślinienie, drgawki lub paraliż. Chore zwierzę należy koniecznie odizolować od reszty stada, klatkę zdezynfekować i uważnie obserwować czy pozostałe w niej gryzonie nie wykazują objawów chorobowych. Jednocześnie ich pokarm należy wzbogacić w witaminy i mikroelementy. Z niedomagającym zwierzakiem należy się udać po poradę do lekarza weterynarii. Każda, z pozoru błaha choroba, może się okazać dla szczura niebezpieczna dla życia. Jeżeli gryzoń padnie trzeba go zakopać lub spalić w celu zapobieżenia rozprzstrzenianiu się, być może zakaźnej choroby, Absolutnie nie wolno wyrzucać zwłok do otwartego śmietnika, nawet wtedy, gdy przyczyną śmierci była starość.

All right reseved